Joshua Redman Quartet / Come What May

Piątek[13.03.2020]

Bilety: 110 zł na 13.03.2020

Joshua Redman Quartet

Na koncercie obowiązuje zakaz fotografowania i rejestrowani

 

Informacja o karnetach

Bilety na koncerty

110 zł
Kup bilet

Joshua Redman Quartet / Come What May


 • Sala Suwnicowa Klubu Żak / Gdańsk / Grunwaldzka 195/197
 • 13.03.2020 | G. 20:00
 • All That Jazz

 • Skład

  Joshua Redman – saxophone

  Aaron Goldberg – piano

  Reuben Rogers – double bass

  Greg Hutchison – drums


To będzie trzeci koncert tego saksofonisty na #jazzjantar. W 2010 Joshua Redman wystąpił w duecie z Bradem Mehldau’em, w 2015 roku przywiózł do Gdańska swój zespół James Farm. Oba koncerty odbyły się w filharmonii.

13 marca 2020 Joshua Redman Quartet wystąpi na Festiwalu Jazz Jantar z materiałem z ostatniego albumu „Come What May”, nominowanego do Grammy 2020! i tym razem wystąpi w Sali Suwnicowej Żaka.

„Joshua Redman jest. Jest synem słynnego tenorzysty Dewey’ego Redmana.  Jest jednym z najbardziej cenionych saksofonistów przełomu wieków. I, na szczęście, jest też po trochu Polakiem – jego matka, tancerka Renee Shedroff była córką żydowskich emigrantów z Polski. Co mówi nam to o jego muzyce? Dużo mniej, niż choćby pierwsze dźwięki najnowszej płyty jego kwartetu, zatytułowanej „Come What May”.

Swoboda, lekkość, partnerstwo. Tak otwiera się przed nami „Circle of Life” – pierwsza z siedmiu oryginalnych kompozycji Redmana, które trafiły na „nowy krążek jego starego kwartetu”. Starego, bo Aaron Goldberg (fortepian), Reuben Rogers (kontrabas), Gregory Hutchinson (perkusja) partnerują Redmanowi od końca lat 90tych. I choć przez lata można ich było oglądać razem na jazzowych scenach świata, ich ostatnie nagranie – „Passage of time” – ma już blisko 20 lat. Ten czas, cierpliwość i luz słychać, gdy zestawi się ze sobą oba te albumy. „Come What May” ma w sobie urok niespiesznego spotkania, w którym nikt nie musi nikomu niczego udowadniać, a po prostu miło jest razem być, rozmawiać i słuchać się nawzajem.

- Kiedy łączy cię z kimś głębokie zaufanie i empatia, zarówno na gruncie muzyki jak i relacji osobistych, możesz poczuć się prawdziwie wolny, a to bardzo dobre podglebie do tego, by zadziała się magia – mówi o swoim kwartecie Redman.

Zapisany na płycie pod numerem drugim utwór „I’ll Go Mine” jest na to dowodem. 4 akordy fortepianu, na nich położona melodyjka tak prosta, jakby autor zagwizdał ją pewnego razu przy goleniu. Jednak po chwili, wspólnego grania, motyw, z tych paru dźwięków, staje się zwiewną, ale niepozbawioną charakteru i jakości kompozycją. Podobnie jest z oberkowo-zabawowym utworem „DGAF”. Album domyka, nieco spokojniejsza, przestrzenna kompozycja „Vast”.”

Kajetan Prochyra (do lektury całego tekstu zapraszamy do katalogu festiwalowego, który będzie towarzyszyć wiosennej odsłonie Festiwalu Jazz Jantar)

 

Polska premiera