OLO WALICKI & JACEK PROŚCIŃSKI / LLovage

Niedziela
[27.10.2019]

Bilety: 60 zł na 27.10.2019  obejmują koncerty

OLO WALICKI & JACEK PROŚCIŃSKI / ATOMIC

Na koncercie obowiązuje zakaz fotografowania i rejestrowania profesjonalnym sprzętem.

Informacja o karnetach

Bilety na koncerty

60 zł
Kup bilet

OLO WALICKI & JACEK PROŚCIŃSKI / LLovage


 • Sala Suwnicowa Klubu Żak / Gdańsk / Grunwaldzka 195/197
 • 27.10.2019 | G. 19:00
 • Avant Days

 • Skład

  Olo Walicki – double bass, electronics / Jacek Prościński – drums, electronics


Kolejni wykonawcy, których nie trzeba przedstawiać publiczności Festiwalu Jazz Jantar to znani z alternatywnych projektów muzycy: kontrabasista Olo Walicki i perkusista Jacek Prościński. Muzycy pokusili się o niekonwencjonalną formułę duetu dwóch akustycznych instrumentów kojarzonych z jazzem. Wzbogacili ją o elektronikę i samplery. Otrzymali w zamian zaczyn do nowoczesnej produkcji live, jednocześnie zachowując możliwość wykonywania klasycznych partii kontrabasu i akustycznej perkusji. Jak mówi Olo: przygotowując starannie proporcje - tak jak w przypadku mieszanki ziół - otrzymaliśmy ożywczą i uzdrawiającą esencję o nazwie LLovage.

 

Premiera

ATOMIC / Pet Variations


 • Sala Suwnicowa Klubu Żak / Gdańsk / ul. Grunwaldzka 195/197
 • 27.10.2019 | G. 20:30
 • Avant Days

 • Skład

  Fredrik Ljungkvist – tenor and baritone saxophones, clarinet

  Magnus Broo  - trumpet

  Håvard Wiik – piano

  Håkon Mjåset Johansen – drums

  Ingebrigt Håker Flaten - bass

   


Supergrupa Atomic została założona w 2000 roku przez norweskich i szwedzkich muzyków z wyraźną misją, aby pokazać inną perspektywę Nordic Jazz, przeciwstawną do chłodnego i melancholijnego brzmienia szkoły ECM. Alternatywa ta, pełna życia i energiczna opiera się na  nowoczesnym, ekstatycznym afroamerykańskim jazzie, inspirowanym europejską muzyką współczesną.

W ciągu ostatnich kilkunastu lat zespół osiągnął pozycję bardzo wpływowej i rozpoznawalnej grupy na skandynawskiej scenie, a ich koncerty podnosiły temperaturę na niejednym festiwalu czy w klubie. W 2018 roku Atomic po raz pierwszy sięgnął po cudze utwory kompozytorów tak różnorodnych, jak Brian Wilson z Beach Boys, Edgard Varèse, Olivier Messiaen, Carla Bley, Jimmy Giuffre czy Jan Garbarek. Muzycy interpretują i aranżują ich kompozycje na swój własny sposób, „ale co ważniejsze, sugerują zaskakującą perspektywę tego, w jaki sposób te odrębne i bardzo osobiste kompozycje korespondują ze sobą i tworzą bogatą, wielowarstwową całość, o wiele bardziej złożoną i zróżnicowaną niż jakikolwiek konkretny gatunek może zawierać.”

Album zaczyna się od „Pet Variations” Wiika, połączonego z „Pet Sounds”  Wilsona, ze słynnej płyty Beach Boys o tym samym tytule. „Atomic powraca do skomplikowanych harmonicznych elementów, które Wilson wprowadził do tego zwięzłego arcydzieła i przekształca go w namiętny, ognisty utwór jazzowy, całkowicie odmienny od skrupulatnie dopracowanego brzmienia Beach Boys.”

„Pet Variations” to bez wątpienia najbardziej ambitny album Atomic. Prawdziwe arcydzieło.” – kończy swoją recenzję (pięciogwiazdkową). Eyal Hareuveni (na podstawie tekstu zamieszczonego na freejazzblog.org w grudniu 2018 r.)