Program

Czwartek
[16.03.2017]

QUANTUM TRIO / DUALITY: PARTICLES & WAVES


 • Sala Suwnicowa Klubu Żak / Gdańsk / Grunwaldzka 195/197
 • 16.03.2017 | G. 21:30
 • Trójmiejska Scena Jazzowa

 • Skład
  Michał Jan Ciesielski - saxophones
  Kamil Zawiślak - piano, rhodes
  Luis Mora Matus (Chile) - perkusja

Szeroka gama muzycznych inspiracji, wyważona, zbalansowana gra i oryginalna koncepcja autorska to czynniki, które stanowią o sile muzyki Quantum Trio, polsko-chilijskiego składu, którego debiutancki album Gravity dość nieoczekiwanie, (choć w pełni zasłużenie) został ogłoszony debiutem roku 2015 w podsumowaniu portalu polish-jazz.blogspot.com. Michał Jan Ciesielski, Kamil Zawiślak i Luis Mora Matus działają wspólnie od 2012 roku, kiedy to ich ścieżki spotkały się w Codarts University for the Arts w Rotterdamie.

Grając w nieczęsto spotykanej formule saksofon-pianino-perkusja (konsekwencje brzmieniowe ciągnie za sobą zwłaszcza rezygnacja z kontrabasu) wspólnie tworzą nowoczesne trio jazzowe któremu szybko udało się wypracować autorskie, kameralne brzmienie.

O płycie Gravity w branżowych mediach pisano: po pierwsze więc: szerokość horyzontów i wyobraźnia muzyków, dzięki której potrafią połączyć jazz starszy i współczesny, wpływy muzyki klasycznej oraz elementy awangardy w jeden spójny i osobisty muzyczny język. Po drugie: słuchając Gravity czujemy, że obcujemy z materiałem głęboko przemyślanym i stworzonym w konsekwencji świadomego procesu, a skrupulatna dbałość o brzmienie czyni z albumu wciągającą lekturę. (Piotr Rudnicki, jazzarium.pl) To muzyka nasycona niebanalnymi emocjami, intymna i refleksyjna, ale też energetyczna, pełna dźwięków niezwykle silnych, ale nieprzeforsowanych. Materiał bardzo precyzyjnie dopracowany i ubrany w autentyczne emocje. (Mery Zimny, JazzPress).

Publiczność Klubu Żak miała okazję słyszeć Quantum Trio dość wcześnie - już w 2012 roku zespół zagrał kawiarniany koncert podczas Festiwalu Jazz Jantar. Teraz powracają z premierą drugiej płyty - Particles & Waves.

PREMIERA

MACIEJ SIKAŁA SEPTET / LIVE IN KLUB ŻAK


 • Sala Suwnicowa Klubu Żak / Gdańsk / Grunwaldzka 195/197
 • 16.03.2017 | G. 20:00
 • Trójmiejska Scena Jazzowa

 • Skład
  Maciej Sikała - tenor, soprano saxophones
  Robert Majewski - trumpet, flugelhorn
  Grzegorz Nagórski - trombone, euphonium
  Tomasz Klepczyński - bass clarinet
  Piotr Wyleżoł - piano
  Andrzej Święs - double bass
  Sebastian Frankiewicz - drums

W czasie, kiedy pojęcie „jazz” obrosło już w tyle kontekstów i sposobów rozumienia, że w zasadzie nie wiadomo, co dokładnie oznacza, wrzeszczanin Maciej Sikała mógłby być kimś w rodzaju sèvreńskiego wzorca jazzowego saksofonisty. Znany z wierności stylistyce straight-ahead, osiągnął w swojej dziedzinie poziom zgoła mistrzowski.

Biorąc pod uwagę jego przywiązanie do klasycznie pojętego idiomu jazzowego można by wręcz pokusić się o stwierdzenie, że ów kompozytor, pedagog i znakomity instrumentalista jest muzykiem świadomie i konsekwentnie niewspółczesnym.  Niemniej jednak, przy bliższym spojrzeniu okazuje się, że jego droga artystyczna jest o wiele mniej modelowa, niż mogłoby się w pierwszej chwili wydawać. Prawda bowiem jest taka, iż Maciej Sikała, grając rolę ostoi jazzowego saksofonu zawsze pozostawał blisko zjawisk świeżych i kluczowych dla rozwoju sceny jazzowej w Trójmieście, której dzisiejszy obraz trudno byłoby sobie bez niego wyobrazić.

Maciej Sikała jest postacią złożoną. Być może jazz w formule, jaką wrzeszczański saksofonista uprawia nie jest kierunkiem wytyczającym nowe ścieżki, nie ulega jednak wątpliwości, że artysta na swoim miejscu czuje się komfortowo. Nie ubiegając się o przesadny rozgłos (który i tak, będąc instrumentalistą tej klasy, ma w swoim wymiarze zapewniony) realizuje się tworząc z przyjaciółmi muzykę szlachetną, przejrzystą i wartościową, która w dodatku nieodmiennie pozostaje jego wielką pasją.

Jak mówi, tylko ulubiona muzyka uprawiana z w dobrym towarzystwie posiada siłę przekazu będącą w stanie autentycznie przyciągnąć zainteresowanie słuchaczy. Trudno się z tym nie zgodzić, a jako że z pewnością podobne przesłanie przekazuje profesor Sikała swoim studentom, jego wpływ na obecną, coraz lepszą kondycję trójmiejskiego jazzu także jest nie do przecenienia.

PREMIERA
Piątek
[17.03.2017]

OLEŚ BROTHERS & ANTONI GRALAK / PRIMITIVO


 • Sala Suwnicowa Klubu Żak / Gdańsk / Grunwaldzka 195/197
 • 17.03.2017 | G. 20:00
 • Polska Scena Jazzowa

 • Skład
  Antoni Gralak - trąbka
  Marcin Oleś - kontrabas
  Bartłomiej Oleś - perkusja

„Primitivo” odsyła nas do muzyki u jej zarania i prapoczątków, do jej pierwotnej wiarygodności i niezmąconej szczerości przekazu, do radości wspólnego muzykowania. Zarówno muzyka europejska, która wypracowała mechanizm kamuflowania emocji i odeszła w stronę abstrakcji, jak i ta spoza Europy mają wspólny pień, z którego wyrastają. Poszukiwanie owego pnia - jego istoty, oraz tego, co pod nim, stało się punktem wyjścia do koncepcji primitivo, jak i próbą odpowiedzi na pytanie gdzie zaczyna się muzyka i jakie są jej praatomy - można przeczytać w notce wydawcy albumu, na którym spotykają się dwie nieomal instytucje polskiego jazzu kreatywnego.

Z jednej więc strony nieoceniony Antoni „Ziut” Gralak - postać tyleż twórcza i stale na scenie obecna, co wymykająca się stereotypom. Dawniej przedstawiciel off-jazzu, ożywczego nurtu polskiej jazzowej awangardy lat 80-tych, która zainspirowała min. trójmiejskich yassowców (Gralak grał choćby w Free Cooperation, Young Power czy Tie Break), dziś jeden z filarów polskiej trąbki, którego grę usłyszeć można na niezliczonych płytach artystów różnych muzycznych stylistyk (od Stanisława Soyki przez Marcina Świetlickiego po grupę Pogodno czy Justynę Steczkowską), a także na płytach jego formacji autorskich: ludowo-jazzowy Graal i transowo-elektroniczny, piosenkowy projekt Yeshe.

Z drugiej jedna z najlepszych krajowych sekcji rytmicznych: Marcin i Bartłomiej ‘brat’ Olesiowie, znakomicie zgrany duet od dwóch dekad współpracujący z czołówką polskiej sceny jazzowej, w tym właśnie z wybitnymi trębaczami z Tomaszem Stańką i Andrzejem Przybielskim na czele. Samowystarczalni, nagrywający razem i osobno, bardzo doświadczeni także w formule tria, na polu którym to polu złotymi zgłoskami zapisać należy płyty z Przybielskim i Mikołajem Trzaską, czy też nowsze osiągnięcia: projekty Komeda Ahead z Christopherem Dellem, Sefardix z Jorgosem Skoliasem czy też współpracę z niemieckim klarnecistą Theo Jörgensmannem. O tym, że Marcin i Bartłomiej ‘brat’ Oleś wciąż są na fali, najlepiej świadczy fakt uznania ich za Polskiego Jazzowego Wykonawcę Roku 2016 przez kolegium JazzPressu i RadioJazz.FM. 

CRACOW JAZZ COLLECTIVE / NO MORE DRAMA


 • Sala Suwnicowa Klubu Żak / Gdańsk / ul. Grunwaldzka 195/197
 • 17.03.2017 | G. 21:30
 • Polska Scena Jazzowa

 • Skład
  Mateusz Gawęda - fortepian, kompozycje
  Cyprian Baszyński - trąbka
  Dominik Mietła - trąbka
  Marcin Ślusarczyk - saksofon altowy
  Sławomir Pezda - saksofon tenorowy
  Bartłomiej Prucnal - saksofon barytonowy
  Alan Wykpisz - kontrabas
  Dawid Fortuna - perkusja

Koncert Cracow Jazz Collective będzie kolejną na Festiwalu Jazz Jantar okazją do usłyszenia przedstawicieli rosnącego w siłę młodego środowiska jazzowego z Krakowa. Uformowanie się ośmioosobowego zespołu muzyków, których przyjaźń personalna i muzyczna wykuwała się w legendarnym krakowskim Jądrze Jazzu, a którzy dziś na co dzień współpracują ze sobą w składach takich jak m.in. NSI Quartet, New Bone czy PeGaPoFo dało pianiście Mateuszowi Gawędzie asumpt do rozwinięcia skrzydeł w roli kompozytora. Trzy rozbudowane kompozycje na albumie to konstrukcje, które umiejętnie łączą ścisłą dyscyplinę, fantazyjną dezynwolturę i pełną swobodę. (Maciej Krawiec, polish-jazz.blogspot.com).

Struktura, jaką Gawęda nadał utworom pozwala kolektywowi na dużą dowolność - zespół w czasie koncertu może pójść w wielu kierunkach: utwory zostały skomponowane koncepcyjnie w taki sposób, że ściśle określona forma pozwala miejscami na jej zupełne otwarcie, co daje możliwość kreowania całości poprzez indywidualność każdego z muzyków. (jazzpress.pl) No More Drama to jeszcze jeden przykład kompozytorskiego kunsztu młodego pianisty, tym razem pokazującego próbkę możliwości przy pracy z dużym ensemblem: Mateusz Gawęda unaocznia, że nie jest po prostu kolejnym zdolnym pianistą młodego pokolenia. Jakość kompozycji i aranżacji, jakie słyszymy na „No More Drama”, sytuują go pośród najciekawszych wschodzących gwiazd polskiego jazzu, ambitnie myślących o sztuce w kategoriach nie tylko wykonawczych, ale i kompozytorskich oraz konceptualnych. (Maciej Krawiec, polish-jazz.blogspot.com).

Świeże, kreatywne podejście do kompozycji z ogromnym szacunkiem do klasycznych dokonań twórców takich jak Komeda czy Trzaskowski z jednej strony, Ornette Coleman z drugiej, silnie obstawiony zespół stanowiący krakowski all-star band młodego pokolenia to wszystko, co Cracow Jazz Collective i album No More Drama czyni zjawiskiem nie do pominięcia. 

Sobota
[18.03.2017]

ALGORHYTHM / MANDALA


 • Sala Suwnicowa Klubu Żak / Gdańsk / ul. Grunwaldzka 195/197
 • 18.03.2017 | G. 20:00
 • Trójmiejska Scena Jazzowa

 • Skład
  Emil Miszk - trąbka
  Piotr Chęcki - saksofon tenorowy
  Szymon Burnos - fortepian
  Krzysztof Słomkowski - kontrabas
  Sławek Koryzno - perkusja

Znany w szczególności bywalcom gdańskich jam sessions Algorhythm to jeden z pierwszych składów sformowanych przez młode pokolenie muzyków związanych z Wydziałem Jazzu i Muzyki Rozrywkowej tutejszej Akademii Muzycznej im. Stanisława Moniuszki. Klasyczny jazzowy kwintet uprawiający europejską odmianę jazzu bliską głównemu nurtowi, podszytą klimatem rozpiętym od żywiołowości do swoistej dla polish jazzu melancholii w świeżym, nowoczesnym wydaniu. Progresje dynamiczne i atmosfera utworów są dość niepospolite - pisał o debiutanckiej płycie Segments Adam Baruch. Dziś muzycy Algorhtyhmu współtworzą młodą gdańską scenę jazzową, udzielając talentu w formacjach takich jak Kamil Piotrowicz Sekstet (album Popular Music był o włos od zastania albumem roku na polishjazz blogu) Chęcki/Zienkowski Quartet, Tomasz Chyła Quintet (zwycięzcy 40. Międzynarodowego Festiwalu Młodych Zespołów Jazzowych „Jazz Juniors” w Krakowie) i wielu innych. Drugi album kwintetu - Mandala - będzie premierowo prezentowany właśnie w klubie Żak.

Emil Miszk - naukę gry na trąbce rozpoczął w roku 1998 w Państwowej Szkole Muzycznej I st. w Lęborku. Świetny solista jak i kameralista z dużym doświadczeniem scenicznym. Bardzo dobrze odnajduje się na wielu płaszczyznach muzycznych. Współtworzy wiele formacji związanych z trójmiejskim środowiskiem muzycznym: Jan Konop Big Band, Critical Level, Kamil Piotrowicz Quintet, Piotr Lemańczyk Quartet North, kwartet trąbek barokowych Tubicinatores Gedanenses. Współpracuje również z orkiestrami: Elbląską Orkiestrą Kameralną, Polską Filharmonią Kameralną Sopot, Polską Filharmonią Bałtycką, Cappellą Gedanensis. Jest absolwentem Akademii Muzycznej w Gdańsku.

Piotr Chęcki - Stypendysta i laureat wielu nagród, zarówno w muzyce klasycznej, jak i jazzowej, w konkursach w Polsce i poza jej granicami. Brał udział w warsztatach muzycznych prowadzonych przez jazzowe światowe sławy, takie jak: Seamus Blake, Clarence Penn, Kurt Rosenwinkle, Krzysztof Urbański, Leszek Żądło. Grał na takich festiwalach, jak Jazz Jantar, Komeda Jazz Festiwal (support przed Eddie’em Hendersonem), Bydgoszcz Jazz Festiwal, Festiwal Big Bandowy w Nowym Tomyślu, Sopot Jazz Festival, Sopot Fringe Festiwal.

Szymon Burnos - Pianista i kompozytor. Uczestnik warsztatów z muzykami, takimi jak Ravi Coltrane, Mark Helias, Ralph Alessi, Tyshawn Sorey. Otwarty na muzyczne eksperymenty. Uzyskał certyfikat nowojorskiej School for Improvisational Music. Wraz z zespołem Sekstans zdobywca I miejsca w konkursie „Young Best Jazz”, 2011. Prezentował swoje umiejętności podczas XVII Komeda Jazz Festival, Sint Ji Jazz Festival 2011, Sopot Fringe Festival, Sopot Molo Jazz Festival 2012, Trzesiecko Jazz Festival.

Krzysztof Słomkowski - kontrabasista jazzowy z szerokim doświadczeniem scenicznym. Absolwent klasy kontrabasu Adama Cegielskiego na Wydziale Jazzu ZPSM im. F. Chopina w Warszawie, a także uczeń innych wybitnych postaci polskiego jazzu, m.in. Andrzeja Jagodzińskiego, Roberta Majewskiego, Wojciecha Majewskiego, Kazimierza Jonkisza, Czesława Bartkowskiego.

Sławek Koryzno - perkusista związany z trójmiejskim środowiskiem muzycznym. Absolwent klasy perkusji Tomka Sowińskiego na kierunku Jazz i Muzyka Estradowa w Akademii Muzycznej w Gdańsku. Laureat krajowych i międzynarodowych konkursów, m.in. takich jak Student Jazz Festiwal w Bydgoszczy, School&Jazz Festival w Lubaczowie czy Swingin’Saxonia w Dreźnie. W roku 2010-2011 kontynuował studia w Escola Superior de Música, Artes e Espectáculo w Porto, pod okiem amerykańskiego perkusisty Michaela Laurena. Uczestniczył w warsztatach z takimi muzykami, jak Kurt Rosenwinkel, Clarence Penn, Seamus Blake, Lage Lund, Ohad Talmor, Dan Weiss, John Escreet, Krzysztof Urbański i Adam Makowicz.

PREMIERA

ADAM PIEROŃCZYK / MONTE ALBÁN


 • Sala Suwnicowa Klubu Żak / Gdańsk / ul. Grunwaldzka 195/197
 • 18.03.2017 | G. 21:30
 • Polska Scena Jazzowa

 • Skład
  Adam Pierończyk - saksofon tenorowy i sopranowy, elektronika
  Robert Kubiszyn - gitara basowa, elektronika
  John B. Arnold - perkusja

Trasa koncertowa w Meksyku była pierwszą wizytą w tym kraju. (...) Choć nie było wiele czasu na zwiedzanie, szczęśliwie okazało się, że mamy kilka wolnych godzin przed odlotem z Oaxaca do Mexico City. Razem z Robertem Kubiszynem wyruszyliśmy na wycieczkę na wzgórze Monte Albán. Dotarliśmy wczesnym rankiem, więc tamtejszy kompleks starożytnych piramid, zazwyczaj oblegany przez turystów, świecił pustkami.

To jedno z najbardziej tajemniczych miejsc, które dane mi było widzieć - ogromna historyczna konstrukcja rozmiarów 60 stadionów piłkarskich, przywiodła mi na myśl antyczne lotnisko dla statków kosmicznych albo plan filmu science-fiction. Istnieje wiele teorii dotyczących udziału obcych w budowie tej i jej podobnych piramid w różnych miejscach na świecie, (...) a rodzaj kamienia użyty do budowy tych z Monte Albán rzekomo nie mógł pojawić się tam w naturalny sposób... Może więc lotnisko Monte Albán jest przygotowane na powrót obcych w przyszłości? (...) Aura tego miejsca była ogromną inspiracją dla muzyki, która się tutaj znajduje, a która została zarejestrowana wkrótce po tej wycieczce, w Mexico City przez naszego perkusistę Hernana Hechta. Mam nadzieję, że pobudzi waszą wyobraźnię - opowiadał o genezie albumu sam Adam Pierończyk.

Brzmienie albumu zdeterminowane jest użyciem klawiszy i elektroniki, w tym cyfrowego przekształcania dźwięku programowanej perkusji. Sopran i tenor Pierończyka brzmią widmowo, tajemniczo. W otwierającym „The Arrival”, przypominają odgłos wydobywający się z unoszącego się nad ziemią statku kosmicznego podczas gdy bas Kubiszyna imituje echo śmiertelnego drżenie serca z czeluści katakumb, a perkusista Hecht podkreśla całość odległym grzmieniem gromu. (...)

Pierwsze, co przychodzi na myśl przy słuchaniu tej muzyki to jej spontaniczność I bezpośredniość. (…)

Nagrane na gorąco impresje Pierończyka opalizują, brzmią świeżo i nowocześnie, jakby miękko rozzświetlone światłem nieokreślonego pochodzenia (...) Odwiedziny w tajemniczym miejscu i szybka decyzja o rejestracji materiału dała rezultat w najlepszym jego dotychczasowym osiągnięciu (...) - pisze Dan McClenaghan w pięciogwiazdkowej (!) recenzji albumu na allaboutjazz.com

Kontynuacja kapitalnej passy wydawniczej [Pierończyka] po albumach w ForTune i Jazzwerkstatt Records - podsumowuje polishjazz.blogspot.com.

Niedziela
[19.03.2017]

INNERCITY ENSEMBLE / III /


 • Sala Suwnicowa Klubu Żak / Gdańsk / Grunwaldzka 195/197
 • 19.03.2017 | G. 20:00
 • AVANT DAYS

 • Skład
  Radek Dziubek - electronics, percussion, bells, melodica
  Rafał Iwański - granite blocks, darabukka, gongs, bells, rattles, zummara
  Wojciech Jachna - trumpet, flugelhorn, cornet, effects
  Rafał Kołacki - congas, mridangam, bells, rattles, darabukka, flute, horn, pipes
  Artur Maćkowiak - electric guitar, synthesizer, effects
  Tomek Popowski - drums, percussion, bells
  Jakub Ziołek - baritone guitar, electronics, miniclarinet, electric guitar, poetry
   

Innercity Ensemble to kolektyw, czy jak kto woli supergrupa, którą tworzą muzycy znani z takich grup jak m.in. Sing Sing Penelope, Something Like Elvis, Stara Rzeka, Ed Wood, Hati, Grobbing Thristle, Dwutysięczny. Zespół jest wynikiem niezwykłego spotkania siedmiu muzycznych osobowości, które zapisały się już w historii polskiej muzyki alternatywnej i jazzowej, a także tych, które od kilku lat aktywnie ją współtworzą. Podczas pierwszej sesji nagraniowej w lipcu 2011 - bez założeń, koncepcji i wstępnych planów, muzycy wspólnie improwizowali przez trzy dni od rana do nocy, czego rezultatem były dwie dobrze przyjęte płyty: epka Innercity Ensemble (dostępna w internecie) i album Katahdin wydany w październiku 2012 na CD. Muzyka Innercity Ensemble nie jest jedynie wypadkową tego, co każdy wnosi do zespołu, ale daje nową jakość unikającą prostych szufladek takich: jazz, ambient, drone, post- industrial, muzyka psychodeliczna. To dźwięki transowe, medytacyjne, jednak pełne ulotnych melodii i mimo surowości instrumentarium, zachowujące wewnętrzny spokój.

III, bo tak zatytułowana jest płyta, zawiera siedem instrumentalnych kompozycji zarejestrowanych w Pałacu w Ostromecku, gdzie zespół nagrał też swój poprzedni, podwójny album. - Już samo założenie przed nagraniami było takie, aby wydać bardziej skondensowany materiał, nie rozciągać tej formy bez potrzeby - tłumaczy Kuba Ziołek. Wojciech Jachna dodaje: Pojedyncza płyta to raczej efekt lepszej selekcji, bardziej świadomego podejścia do tego, co chcemy osiągnąć. Pewne aspekty naszej muzyki zostały odrzucone jako niezbyt dobrze podjęte wątki - np. noise’owe motywy z „II”. Mamy też świadomość tego, co jest rzeczywiście zaletą naszego brzmienia: mocne, rytmiczne granie, z naciskiem na partie preparowanych gitar i trąbki, trans, elementy muzyczne grane ad libitum, czyli zabawa przestrzenią, taki nasz ambient jako mieszanka etno, post-rocka, jazzu, i kto wie czego jeszcze. 

- Mieliśmy założenie, aby trzecia płyta była bardziej rozbudowana rytmicznie. W Innercity Ensemble Rafał Kołacki już od półtora roku przerzucił się z gongów na konga, Rafał Iwański z kolei gra już teraz głównie na granite blockach i darabukkach, cały zespół natomiast czuje się pewniej w graniu rytmicznym niż to było w czasach debiutanckiej „Katahdin”, więc taka ewolucja w stronę muzyki bardziej pulsacyjnej była niejako naturalna. Oczywiście zdarzają się na „III” także utwory pozbawione rytmiki, więc dalej muzyka Innercity Ensemble pozostaje różnorodna. Poza tym podczas sesji o wiele bardziej ciągnęło mnie do gitary barytonowej, a Artura Maćkowiaka do syntezatora, więc jest to też najmniej „gitarowy” album „Innercity Ensemble - opowiada Ziołek .

Zespół to wciąż siedmiu muzyków aktywnych w różnych stylistykach i składach. Stąd naturalne wydaje się pytanie, czy Innercity Ensemble to pełnoprawny zespół, czy może luźny kolektyw. Jachna unika jednoznacznej odpowiedzi: - Na pewno na początku IE było kolektywem, teraz jednak trudno go traktować zupełnie luźno, trochę czasu minęło, i nawet próby zaczęliśmy grać, co jest przełomem, zwłaszcza w przypadku zespołu, którego członkowie mieszkają w 4 różnych miastach. Obecnie chyba jest już zespołem, pracującym oczywiście w pewien cykliczny, a nie stały sposób. Zespół zjeżdża się przed koncertami, nagraniami, poza tym wewnątrz zespołu jest wiele pomniejszych, bardziej żywotnych składów, co na pewno wpływa też na to, czym jest Innercity Ensemble. Cały czas lubimy ze sobą przebywać, a to jest najważniejsza sprawa. Jak to się skończy, skończy się też zespół.

Album ciąży ku muzyce etnicznej, jakby w tych poszukiwaniach artyści chcieli nie budować na swoich doświadczeniach, ale zrzucić je z siebie i otworzyć się na coś nowego i wspólnego. Warto podkreślić, że Innercity Ensemble nie jest zespołem w rozumieniu rockowym. Nikt tu nie gwiazduje. A ten brak przywiązania do konkretnych instrumentów tworzy z muzyków nie grupę, ale jeden organizm - jakieś dzikie radio. (Jacek Świąder / „Gazeta Wyborcza”)

ELEC-TRI-CITY / DEPTH OF FOCUS


 • Sala Suwnicowa Klubu Żak / Gdańsk / Grunwaldzka 195/197
 • 19.03.2017 | G. 21:30
 • Trójmiejska Scena Jazzowa

 • Skład
  Janusz Mackiewicz - gitara basowa
  Marcin Wądołowski - gitara
  Dominik Bukowski - xylosynth
  Grzegorz Sycz - perkusja

Elec-tri-city pojawia się w Żaku po kilkuletniej przerwie z nową płytą. Doskonale znani gdańskiej publiczności muzycy - Janusz Mackiewicz, Marcin Wądołowski, Dominik Bukowski i Grzegorz Sycz w „elektrycznej” inkarnacji zaprzęgają unowocześnione instrumenty w służbie grania elektronicznego jazz-rocka z ducha lat 70. Napędzani współczesną technologią przywołują funkowy groove, na bazie którego ze świeżą energią i wirtuozerskim zacięciem prą naprzód. „Elektryczna” konwencja, w jakiej utrzymane są nagrania okazała się wyzwaniem, z którego wszyscy muzycy wyszli zwycięsko.

Mimo konwencji fusion i pulsującego funkowego rytmu charakteryzującego większość nagrań, muzykom udało się zaszczepić w utwory mnóstwo improwizacji, których głębia i zaangażowanie dalece wybiegają poza ogólnie przyjęte schematy. Płyta jest bardzo efektownym hołdem dla stylistyki lat 70., a także udaną próbą fuzji współczesnej techniki nagraniowej z tradycyjną konwencją jazzową. Nagrania zrealizowane wyjątkowo precyzyjnie, muzyka pełna pulsującej energii i entuzjazmu. - pisał Robert Ratajczak (longplayrecenzje.blox.pl) o debiucie Elec-tri-city.

(...) Dodajmy do tego wielokrotnie potwierdzaną doświadczalnie dojrzałość basisty „Macka” Mackiewicza i rockowe inklinacje perkusisty Grzegorza Sycza - i zaczynamy rozumieć, że siłą napędową owego trójmiejskiego składu są potężne emocje, przetwarzane w nową jakość, choć przecież nieustannie odwołującą się do tradycji. Gdy Wądołowski zaczyna grać jak Hendrix, by za chwilę pojawić się w roli niby - Santany czy Gary’ego Moore’a, doskonale rozumiemy, że owe kostiumy, będące niezbywalną cechą naszej pop-kulturalnej wioski, są jednocześnie narzędziem i stanem ducha, wszak „medium is the message”... Wszystko jednak zależy od talentu i siły przekazu intermediatora - dodał w „Jazz Forum” Stanisław Danielewicz.

PREMIERA
SOBOTA
[1.04.2017]

BATUK / MUSICA DE TERRA


 • Sala Suwnicowa Klubu Żak / Gdańsk / Grunwaldzka 195/197
 • 01.04.2017 | G. 21:30
 • RPA.NOW

 • Skład

  Manteiga - vocals

  Aero Manyelo - electronics, vocals

  Spoek Mathambo - electronics, vocals


Batuk to kolektyw kreatywny wywodzący się z Południowej Afryki – tworzą go producenci Aero Manyelo i Spoek Mathambo oraz wokalistka Manteiga. Główny powodem istnienia Batuk jest łączenie południowoafrykańskiego house’u z afrykańską diasporą oraz mieszanie kultury i języków świata. W Polsce Batuk wystąpi po raz pierwszy promując swój debiutancki album „Música Da Terra”, który powstał we współpracy z muzykami z Południowej Afryki, Mozambiku czy Ugandy. Ich występy na scenie to energetyczne nieprzewidywalne sety, które nikomu nie pozwolą stać w miejscu. Powiedzieć wulkan energii, to nie powiedzieć nic.

Música da Terra jest pod wszystkimi względami pan – czerpie z południowoafrykańskiego house’u, kuduro, futurystycznego hip-hopu, techno a nawet punku; przeplata języki (co najmniej pięć); wątki tradycyjnie sięgają od Afryki Południowej przez Mozambik do środkowej (Kongo, Uganda). Poszczególne utwory przynoszą różnorodne nastroje – od rozrywkowych, energetycznych bangerów, przez leniwe a czasem prawie erotyczne zwolnienia tempa, przez elektroniczne trawestacje rytmów z różnych części Afryki, po feministyczny protest song i antywojenny antymarsz. Manteiga, ewidentnie frontwoman zespołu, w poszczególnych utworach ukazuje nieco inne oblicze, co nadaje płycie różnorodności i kompletności. Kapitalnie sprawdzają się jednak kooperacje z wokalistami spoza tria, od rapera Lebona z Ugandy, po grupę śpiewaczą Grupo Zore z Mozambiku. Ta ostatnia pojawia się w mistycznym, tajemniczym „Daniel”, który jest tu chyba najbardziej wyjątkowym utworem. Produkcja jest doskonała – brzmi ciepło, ale uderza twardo tam gdzie trzeba, aranżacje nie są przegadane (choć czasem pojawia się nawet gitara), każdy utwór ma potężny taneczny ładunek, a przy tym jest piosenką. Choć to debiut tria, to jego członkowie debiutantami nie są i album jest dojrzały – przemyślany i dopięty, a przy tym spontaniczny, lekki.

Piotr Lewandowski, Popupmusic.pl

SHABAKA AND THE ANCESTORS / WISDOM OF ELDERS


 • Sala Suwnicowa Klubu Żak / Gdańsk / Grunwaldzka 195/197
 • 01.04.2017 | G. 20:00
 • RPA.NOW

 • Skład
  Shabaka Hutchings - tenor sax
  Mthunzi Mvubu - alto sax
  Siyabonga Mthembu - vocals
  Ariel Zomonsky - bass
  Tumi Mogorosi - drums
  Gontse Makhene – Percussions

Shabaka Hutchings urodził się w Londynie, ale w wieku szesnastu lat przeniósł się na Barbados. Jego saksofon tenorowy pojawia się regularnie na scenach londyńskich klubów, ale też wzdłuż i wszerz całego świata. Otrzymał nagrody od Jazz FM i MOBO za granie w takich składach jak Sons of Kemet, The Comet is Coming, Melt Yourself Down czy Sun Ra Arkestra. „Wisdom of Elders”, jego najnowszy projekt to próba głębszego wejścia w spiritual jazz, który powstał po części z Sun Ra, ale przede wszystkim z pomocą jego nowego zespołu w Johannesburgu w RPA. Album to dokumentacja sesji Hutchingsa z grupą południowoafrykańskich muzyków jazzowych, których podziwia od dłuższego czasu. Został nagrany w ciągu jednego dnia, a grupa zwróciła się na nim w kierunku ich południowoafrykańskiego rodowodu – bohaterów takich jak Zim Ngquwana i Bheki Mseleku – wnosząc swój własny punkt widzenia do amerykańskiego jazzowego rodowodu poprzez zrekonfigurowane kompozycje Hutchingsa. Grupa cytuje wpływy pochodzące z wielu źródeł – karaibskie calypso, centralne struktury afrykańskich pieśni i muzykę Południowej Afryki – tworząc złożony i bardzo zróżnicowany album. 

Uczestniczący w rywalizacji o Mercury Prize z The Comet is Coming, wiecznie niespokojny londyński saksofonista Shabaka Hutchings łączy się z grupą południowoafrykańskich muzyków pod wodzą trębacza Mandla Mlangeni. Album nagrany w ciągu jednego dnia jest przesiąknięty tym, co Hutchings nazywa afro-futuryzmem z wpływami Sun Ra, choć grupa zwraca także ku dziedzictwie RPA, zwłaszcza w trzynastominutowym "Mzwandile". Saksofon tenorowy Hutchingsa przecina ścieżkę między melodyjnością i wychodzeniem poza nią, a trąbka Mlangene skręca pomiędzy Milesowskimi manierami i nagłymi wybuchami rodem z Nowego Orleanu. To płyta pulsująca, eksplorująca i żywa.

Neil Spencer, The Guardian

Korzystając z notacji, które jednocześnie gromią i są delikatne, saksofonista Shabaka Hutchings przekłada przerażającą historię niewolnictwa do nitowania, grawitacji free jazzu. Hutchings, który dorastał na Barbados i w Anglii, nagrał album w Johannesburgu, w RPA w ciągu jednego dnia, z septetem lokalnych muzyków. Dziewięć kompozycji zaciera granicę między muzyką różnych kultur: od karaibskiego calypso do muzyki folkowej Nguni i błysków acid jazzu. Jednak pomimo tego, że badają okrucieństwo i złamane serce, "WIsdom of Elders" nie brzmi jak klęska; trzeba spędzić tylko chwilę z rozległym i zmieniającym oblicze "Mzwandile" lub klekoczącym "The Sea", żeby poczuć nie tylko zamieszanie, ale miłość i nadzieję, która promieniuje od wewnątrz.

Max Savage Levenson, Bandcamp

 

POLSKA PREMIERA